Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPortailGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 KUĆNA BILJNA APOTEKA I KAKO JE KORISTITI

Go down 
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin


Female
Broj postova : 252
Localisation : dalmacija
Registration date : 21.04.2007

Character sheet
opis: hmmm

KUĆNA BILJNA APOTEKA I KAKO JE KORISTITI Empty
PostajNaslov: KUĆNA BILJNA APOTEKA I KAKO JE KORISTITI   KUĆNA BILJNA APOTEKA I KAKO JE KORISTITI Icon_minitimened tra 22, 2007 7:08 pm

Dom je utočište, ali i opasno mjesto. Koliko god se trudili biti pažljivi, nezgode i bolesti se događaju. Stoga nije naodmet imati malu kućnu biljnu ljekarnu kao prvu pomoć pri stanjima kod kojih i sami možete puno učiniti, ponekad kao konačnu pomoć, a ponekad kao dragocjeno olakšanje do dolaska liječnika.

Šok

Osobi u stanju šoka pomoć se pruža na različite načine, a jedan od najefikasnijih biljnih pripravaka su poznate Bachove kapi. Pripravak dr. Edwarda Bacha načinjen je od različitih cvjetova, te osim u tekućem obliku dostupan je i u tabletama. Najveći broj iskusnih herbalista daje prednost kapima nad tabletama – tvrde da kapi djeluju brže i učinkovitije.

Tekućinu je u stanju šoka najbolje utrljati na usnice, u desni te oko ručnih zglobova, a za lakše stanje šoka dovoljne će biti četiri kapi iza ušiju. Oporavak uglavnom slijedi iznenađujuće brzo. Tablete se stavljaju pod jezik.

Nakon Bachovih kapi preporučuje se piti puno čaja od kamilice. Većina herbalista također daje prednost čaju od cvjetova u odnosu na čaj iz vrećica u kojima je uglavnom "prašak". Naime, u ljekovite svrhe preporučuju se cvjetovi, a čaj iz vrećice praktičniji je za svakodnevne ukusne i ugodne osvježavajuće napitke.

Modrice, uganuća, iščašenja, nagnječenja

Modrice su uglavnom stanja koja prolaze sama od sebe, no postoje i biljni pripravci koji olakšavaju tegobe i ubrzavaju ozdravljenje. Kad je o uganućima, iščašenjima i nagnječenjima riječ, svakako bi bilo dobro posjetiti liječnika (za svaki slučaj) pri svakoj takvoj ozljedi, a ako je ozljeda teža, pomoć liječnika je nužna. Uostalom, ako je stanje ozbiljnije, najčešće okolina ozlijeđenog mjesta jako otekne, a prisutni su i jaki bolovi, pa najčešće nije teško procijeniti kada je pomoć liječnika nužna.

Kao prvu pomoć, bez obzira je li ozljeda takva da ćete potražiti pomoć liječnika ili će prva pomoć iz vaše kućne biljne ljekarne biti dovoljna, nastojte u kući uvijek imati dolje spomenute pripravke, jer su baš ove ozljede među najčešćima u domovima, posebno u starijih osoba i djece.

Arnika kao homeopatski pripravak potencije 6x (nije bitno da znate detalje, nego da u ljekarni tražite točno taj pripravak). Dvije "doze" će biti dovoljne – jedna odmah nakon ozljede, druga nakon pola sata do sat. Vrlo je efikasna i za stanje šoka i za drhtavicu bez obzira na uzroke. Krema od arnike odlična je za mazanje vanjskih ozljeda. Ne koristite je ako je došlo do oštećenja kože, tj. ako postoje ogrebotine, rane ili otvorene ozljede.

Staklenka masti (ili bočica ulja) od gaveza odlična je za nježno mazanje i masiranje upaljenih mjesta (ove pripravke nema svaka biljna ljekarna, no u nekim krajevima se ulje od ove biljke spravlja čak kod kuće kao kod nas npr. maslinovo u južnim krajevima). Bočica jabučnog octa nezaobilazna je prva pomoć (jabučni ocat uvijek treba razrijediti vodom) – služi za ispiranje ozljeda, te za jednostavne obloge koji će smiriti bol i oteklinu (gazu ili kuhinjsku krpu jednostavno namočite u razrijeđeni ocat i iscijedite da tekućina ne kapa).

Posjekotine, ogrebotine i površinske rane

Svaka dublja ozljeda uglavnom traži šivanje, te se potrebno što prije obratiti liječniku. No, posebno kad su djeca u pitanju, sitne ogrebotine, oštećenja na koži i plač zbog malo krvi nakon nespretnog pada sigurno nisu razlog za svakodnevne odlaske liječniku. Pomoći će staklenka meda: možda niste znali da nikakvi mikroorgaanizmi ne žive u medu, pa je on stoga odličan dezinficijens. Svježi listovi stolisnika uspješno zaustavljaju krvarenje. Kako je teško uvijek imati svježe listove, jednako su efikasni i sušeni listovi umiješani u med. Mast od nevena djeluje antiseptički i rashlađuje bolna mjesta.

Opekline

Bočica ekstrakta od koprive (koji se prodaje i pod imenom "Urtica") najbolje je sredstvo za manje opekline koje ne traže intervenciju liječnika. Potrebno je kapnuti nekoliko kapljica u čistu vodu i što brže i nježnije aplicirati na opečeno mjesto. Djelovanje je praktički trenutno – bol nestaje, a ništa manje nije važno i da uglavnom ne nikakav ožiljak. Aloe vera također se preporučuje za sve vrste opeklina.

Glavobolje

U manju količinu bademovog ulja dodajte 3 kapljice eteričnog ulja lavande. Utrljajte u područje sljepoočnica.

Sunčane opekline

Kako je kod nas teško nabaviti lišće aloe vera, kupite gel ili kremu u ljekarni. Nanosi se u tankom sloju na zahvaćena mjesta, te ostavlja da se osuši.

Ugrizi i ubodi kukaca

Na zahvaćena mjesta nanesite neki do preporučenih pripravaka:
- lavandino ulje
- oblog od trpuca
- ulje ili losion isopa (veleduha) - sredozemne ukrasne biljke

Obična prehlada

Iako je u osnovi jednostavna bolest, protiv prehlade ne postoji efikasan lijek. Djelovanje je uglavnom preventivno, treba reagirati pri prvim znakovima, no ako se virus ipak naseli u organizam, preostaje čekati da se obrambeni mehanizam organizma sam pobrine za izlječenje. Naravno da organizmu u toj borbi možemo pomoći. Uzimajte što više C vitamina (u posebnim pripravcima i u hrani). Pijte med razrijeđen vodom uz dodatak nešto limunovog soka. Dobro je dodati i đumbir, te piti čaj od bazge i mente. Napitke pijte vruće svakih dva sata.

Kupka od gorušice odlična je za stopala. Gorušicu u prahu možete kupiti u nekim biljnim ljekarnama, te prodavaonicama začina i zdrave hrane, kao i đumbir.

Ako prehladu prati i upala grla, grgljajte kaduljin čaj. Timijan jednako djeluje.

U posudu s vrućom vodom dodajte eterično ulje eukaliptusa i inhalirajte. Prekrijte glavu i udišite duboko, toliko da osjetite da je miris ušao duboko u nos i pročistio kanale. Desetak minuta trebalo bi biti dovoljno.

Ako se upala spusti niže prema plućima, posjetite liječnika. Procijeni li liječnik da nije potrebno uzimati lijekove, pijte puno čaja od: timijana, anđelike (zovu je još i kravačac i trubaljika), jagorčevine, alanta (omana) i bjelušine (tetrljana). Odaberite hoćete li načiniti miješani čaj od svih biljaka ili ćete piti samo jedan koji vam je najdraži okusom.
Dobro je i narezati crveni luk na sitne kriške: sakupite sok koji se sakupio tijekom noći, te uzimajte po jednu jušnu žlicu soka 3-4 puta dnevno. Možda nije ukusno, ali djeluje.

Neke biljke koje se spominju u ovom članku možda laicima nije uopće poznat, no kako je riječ o poznatom ljekovitom bilju, travari ih većinu koriste. Također dobar dio njih možete pronaći u biljnim ljekarnama u čajevima (često nazvana latinskim imenima, no ljekarnici bi trebali znati o kojim je biljkama riječ). Ako i ne uspijete nabaviti većinu biljaka i preparata, za svaku bolest i stanje ponudili smo nekoliko naina liječenja, te ćete sigurno pronaći barem minimum za svoju malu biljnu ljekarnu.


sa http://www.trigon.hr/
[Vrh] Go down
https://tuznevibracije.editboard.com
 
KUĆNA BILJNA APOTEKA I KAKO JE KORISTITI
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Anksiolitik ili antidepresiv - kako pravilno odabrati

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: tužne vibracije :: Bolesti i ostale zdravstvene teme :: Lijekovi-
Forum(o)Bir: