Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPortailGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Antidepresivi - da li ih uzimati?

Go down 
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin


Female
Broj postova : 252
Localisation : dalmacija
Registration date : 21.04.2007

Character sheet
opis: hmmm

Antidepresivi - da li ih uzimati? Empty
PostajNaslov: Antidepresivi - da li ih uzimati?   Antidepresivi - da li ih uzimati? Icon_minitimened tra 22, 2007 7:05 pm

Antidepresivi - da li ih uzimati?

Maja Gročić

"Posle razvoda sam nekoliko meseci bio u nekoj vrsti letargije, neprestano razmišljajući o prošlosti. Odlučio sam da uzmem stvar u svoje ruke i obratio se lekaru koji mi je prepisao antidepresiv. Međutim, posle gotovo tri nedelje uzimanja leka ništa se nije promenilo." A.S. (43)


Da li brzo deluju?

Pozitivno dejstvo antidepresiva nije trenutno. Treba sačekati tri-četiri nedelje da se uznemirenost smanji, a raspoloženje i intelektualne mogućnosti vrate u prethodno stanje. Na početku lečenja konsultacije sa lekarom su neophodne svake nedelje, kako biste što pre došli do cilja. Dva saveta: naoružajte se strpljenjem i obezbedite podršku najbližih.


Mogu li da prekinem lečenje ako se osećam bolje?


Čak i ako se osećate bolje, trebalo bi sačekati najmanje šest meseci da ne bi došlo do vraćanja problema. Tim pre što prevremeni prestanak uzimanja leka, kao i često menjanje preparata mogu dovesti do određene otpornosti na antidepresive: pacijent u njih više ne veruje. Lekari često savetuju da se lečenje nastavi šest meseci po nestanku simptoma depresije kako bi ozdravljenje bilo sigurnije.


Kako da znamo da li antidepresiv deluje ili ne?


Ako posle šest nedelja lečenja nema nikakvog poboljšanja, može se smatrati da antidepresiv ne deluje. Možda doza ili vrsta leka nisu dobro prilagođeni vašem slučaju? Ipak, nikako se ne savetuje da sami menjate dozu: iznad ili ispod određene dnevne količine, dovšće ili do toga da antidepresiv više uopšte ne deluje i da da bude opasan. Pored toga, ne zaboravite da je za "vraćanje u život", pored antidepresiva, neophodno promeniti način života ili okolinu.


"Toliko volim poziv nastavnika da mu posvećujem najveći deo svog vremena. Ali, već nekoliko meseci patim od nesanice i bolova u leđima. Sve mi smeta i čak sam ponovo počela da pušim." D.R. (36)



Da li će mi lekar prepisati neki antidepresiv?


Ne odmah. Najpre je potrebno da promenite ritam života kako ne biste bili koncentrisani samo na posao već i na opuštanje, fizičku aktivnost, izlaske sa prijateljima... Ako problemi i dalje traju, može se preporučiti lečenje antidepresivima sa sedativnim dejstvom kako ne bi došlo do depresije. U ovakvim slučajevima, lekovi se mogu uzimati manje od šest meseci.



Da li ću se promeniti ako uzimam antidepresive?



Ovakav strah je potpuno neosnovan. Prvo, ovi lekovi leče bolest koja, sama po sebi, menja naše sposobnosti, osećanja i naš način mišljenja. Drugo, antidepresivi ne menjaju strukturu mozga, već dovode u ravnotežu neuromedijatore, naročito serotonin i noradrenalin, hemijske supstance koje prenose informaciju kroz ceo nervni sistem.




Već sam uzimala anksiolitike. U čemu je razlika između njih i antidepresiva?



U pitanju su dve veoma različite porodice lekova. Jedna otklanja zabrinutost i zebnju, a druga depresiju. Jedino lekar može da odredi razliku između ova dva stanja s obzirom na pojavu zavisnosti u slučaju anksiolitika, oni se smeju uzimati samo osam do petnaest dana. S druge strane, antidepresivi izazivaju malu ili čak ne izazivaju zavisnost tako da se uglavnom koriste u dužem vremenskom periodu.



"Bez ikakvog očiglednog razloga, budim se svakog jutra oko pet sati i ne mogu ponovo da zaspim... To traje već gotovo dva meseca! Čak i uz pomoć pilula za spavanje ne mogu da spavam kao ranije." P.K. (39)



Mogu li antidepresivi da leče nesanicu?



Psihijatri objašnjavaju da gotovo 80% depresivnih osoba pati od nesanice. Čak i ako su primećeni samo simptomi nesanice, ona se mora bliže proučiti jer može da nagovesti depresiju. Antidepresiv nije pilula za spavanje. Ali u slučaju nesanice, može se desiti da vam lekar prepiše sedativni antidepresiv u maloj dozi. Njegova uloga je istovremeno da vas smiri i da predupredi depresiju tako što će delovati na nesanicu.


Ima li kontraindikacija?


Ne više nego pri lečenju od depresije. Iako se antidepresivi uglavnom dobro podnose, mogu imati neželjene efekte, naročito na početku lečenja: sušenje usta, zamagljen vid, vrtoglavica, uspavanost ili uzbuđenost, lagano drhtanje prstiju, ponekad zatvor ili smanjenje seksualne želje. Neke osobe su osetljivije nego druge. Ako ovi simptomi potraju više od nekoliko nedelja, obavezno obavestite lekara. Isto tako treba naglasiti da antidepresivi izazivaju ponekad "sindrom nemirnih nogu". Ovaj osećaj da morate neprestano da mrdate noge, koji se uglavnom javlja uveče, sam po sebi je uzrok nesanice. Pored posebnog lečenja, moraćete možda i da promenite lek.



"Otkako sam se porodila, najsrećnija sam na svetu, a opet mi se dešava da iznenada zaplačem, stalno se osećam umornom i zabrinutom za bebu. Suprug me savetuje da se obratim lekaru..." I.M. (27)


Da li će mi antidepresivi pomoći?


Ako dojite, ne smete da uzimate ove lekove. Preko mleka, antidepresivi mogu imati ozbiljne posledice za mozak vaše bebe. Isti je slučaj sa biljkama kao što je kantarion. Čak i ako ne dojite, ne preporučuju se antidepresivi. S druge strane, razgovor sa psihologom će vam pomoći da se što bolje prilagodite vašoj novoj ulozi majke.


A ako se ništa ne promeni?


Posle nekoliko meseci može se raditi o istinskoj depresiji. Tada će biti potreban "klasični" tretman, sa psihoterapijom i lekovima.


"Kada sam otišla u penziju, bila sam srećna! A onda, kako su godine prolazile, polako se to sve gubilo. Više ne želim ni da čitam ni da izlazim." G.R. (72)


Da li je normalno biti tužan u mojim godinama?


Nikako! Čak i ako je depresija kod starijih osoba dosta česta i potcenjena. Na nju utiču i mnogi faktori: usamljenost, smanjena fizička sposobnost, umor, neki lekovi (za snižavanje krvnog pritiska, kortizoni...). Međutim, ona se otklanja, kao i kod mlađih osoba.



Imam srčani problem. Rekli su mi da lekovi mogu biti štetni?


Da, ako je reč o starijim antidepresivima, kao što su triciklični. Oni su kontraindikovani u slučaju kardiovaskularnih problema, problema sa prostatom ili vidom.


Da li je baš neophodno da pijem i antidepresiv, pored svih mojih lekova?


Da, tim pre što je u tim godinama veoma teško raditi na sebi. Čak i ako je podrška najbližih najvažnija, nije uvek dovoljna.


"Već sedam godina se lečim. Sada je sve u redu, napustila sam posao i moja veza se popravila." K.T. (44)


Mogu li da prestanem da uzimam lekove bez problema?


Antidepresivi ne izazivaju fizičku zavisnost, za razliku od benzodijazepina (anksiolitika). Možete prestati da ih pijete u dogovoru sa svojim lekarem kad počnete da se osećate kao i ranije, ili još bolje. Doze se postepeno smanjuju kako bi se kontrolisala mogućnost recidiva.


Postoji li opasnost od povratka?


Opasnost postoji jer antidepresivi ne leče do kraja. To znači da lečenje ne traje dovoljno dugo ili su doze nedovoljne ili pak uzrok depresije i dalje postoji. Na prvi znak ponovne depresije, odmah se obratite lekaru. Možda će vam prepisati iste lekove u sličnim dozama. Sa ciljem da do povratka depresije ne dođe ili, barem, da joj se smanji intenzitet.


sa http://www.svetzdravlja.com/
[Vrh] Go down
https://tuznevibracije.editboard.com
 
Antidepresivi - da li ih uzimati?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» ANTIDEPRESIVI

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: tužne vibracije :: Bolesti i ostale zdravstvene teme :: Lijekovi-
Forum(o)Bir: