Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPortailGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ulkusna bolest

Go down 
Autor/icaPoruka
Fjaka
Admin
Fjaka


Female
Broj postova : 606
Age : 58
Localisation : dalmacija
Registration date : 21.04.2007

Ulkusna bolest Empty
PostajNaslov: Ulkusna bolest   Ulkusna bolest Icon_minitimečet svi 17, 2007 2:01 pm

Ulkusna bolest je obilježena ograničenim dubljim oštećenjem sluznice probavnog trakta. Golem je zdravstveni problem. Najčešći uzrok je infekcija Helicobactrom pylori.
Ulkusna bolest je zbirni naziv za ulkus (čir, vrijed, grizlica) želuca, duodenuma (dvanaesnik, početni dio tankog crijeva), ali i za ulkuse smještene u jednjaku i tankom crijevu. No, potonji se rijetko javljaju. Ulkusna bolest je obilježena ograničenim dubljim oštećenjem sluznice probavnog trakta. Golem je zdravstveni problem. Javlja se u 5-10 % stanovništva. Najčešće se ulkus javlja na stjenci želuca i dvanaesnika. Ulkus dvanaesnika je češći, ali je skloniji ponavljanjima bolesti.
Najčešći uzrok ulkusne bolesti je infekcija Helicobacterom pylori i uzimanje nesteroidnih antireumatskih lijekova. Ostali uzročni čimbenici su pušenje, alkohol, kofein, stres. Navodi se da Helicobacter pylori uzrokuje više od 80% ulkusa želuca i više od 90% ulkusa dvanaesnika. Pretpostavlja se da se može naći u 50% svjetske populacije.

Nobelova nagrada za medicinu godine 2005. dodijeljena je gastroenterologu dr. Barryu J. Marshallu i patologu dr. J. Robinu Warrenu za otkriće etiološke uloge bakterijske vrste Helicobacter pylori u patologiji gastritisa, ulkusa želuca i neoplazija. Njihova zapažanja i istraživanja sežu u daleku 1981. godinu. Dr. Marshall je čak samoinicijativno popio suspenziju bakterija H. pylori. Nakon toga je zaista dobio ulcus kao direktnu posljedicu uzimanja bakterije H.pylori. Taj, prema mišljenju mnogih, neetički postupak doveo je do revolucionarne spoznaje da bakterija H. pylori uzrokuje kronične upale želučane sluznice i da postoji mogućnost izlječenja primjenom terapije antibioticima. Liječenjem infekcije sprječava se i razvoj neoplazije želuca. Danas se tako može utjecati za zdravlje golemog broja ljudi i poboljšati kakvoću življenja.

Simptomi ovise o smještaju ulkusa i dobi bolesnika (stariji bolesnici imaju obično malo simptoma).


bol u žličici (obično nestaje uzimanjem hrane i antacida; kod ulkusa duodenuma se često javlja noću)
žarenje
osjećaj nagrizanja
mučnina i povraćanje
nadimanje
Dijagnoza se temelji na iscrpnoj anamnezi, endoskopskom nalazu (ezofagogastroduodenoskopija) te uzimanju materijala za biopsiju ili citologiju, radiološkom snimanju tehnikom dvostrukog kontrasta. Spoznajom o H. pylori kao čestom uzročniku razvile su se tehnike dokazivanja toga bakterijskog uzročnika. To je, u prvome redu, bezbolni ureja izdisajni test (puhanje) koji otvara novo poglavlje u dijagnostici. Ureja izdisajni test koristi se i za kontrolu uspjeha provedene terapije. H. pylori se ponekad dokazuje serološkim metodama (neizravna bakteriološka dijagnostika) iz uzorka krvi. Endoskopski pregled ostaje nezamjenjiva metoda kod postojanja određenih alarmantnih simptoma (jaki bolovi, znaci krvarenja - povraćanje krvi, stolica crne boje, anemija, jako povraćanje, veći nerazjašnjeni gubitak tjelesne mase, otežano i bolno gutanje hrane, nalaz opipljive tvorbe u trbuhu, izraženi znakovi pothranjenosti) i starijih bolesnika.
Spomenuti alarmantni simptomi upućuju na mogućnost razvoja komplikacija bolesti. Najčešća komplikacija je krvarenje. Mogu se razviti i opstrukcija, perforacija ili maligni proces.

Više se ne primjenjuju posebne dijete u liječenju. Bolesnicima se savjetuje da uzimaju više manjih obroka, kašaste i lagane hrane bez puno začina i konzervansa. Svakako treba izbjegavati crnu kavu, alkohol i pušenje. Od lijekova izričito je zabranjeno uzimati tzv. nesteroidne antireumatike i preparate acetil-salicilne kiseline jer ti lijekovi smanjuju obrambene sposobnosti sluznice želuca. Liječenje lijekovima je nužno i temelji se na sprečavanju pretjeranog lučenja kiseline u želucu ili na oblaganju stjenke želuca zaštitnim sredstvom. To se provodi: antacidima, H2-antagonistima, blokatorima protonske pumpe, sukralfatom. U slučaju dokazane prisutnosti bakterije Helicobacter pylori liječenje se provodi kombinacijom antiulkusnog lijeka i dvaju antibiotika. To se naziva trojnom terapijom. Kirurško liječenje potrebno je kad se jave komplikacije ulkusne bolesti.

MojDoktor
[Vrh] Go down
 
Ulkusna bolest
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Depresija - bolest broj 1 u Hrvatskoj

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: tužne vibracije :: Bolesti i ostale zdravstvene teme :: OSTALI zdravstveni problemi-
Forum(o)Bir: