Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPortailGalleryPretražnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Poremecaji ponasanja

Go down 
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin


Female
Broj postova : 252
Localisation : dalmacija
Registration date : 21.04.2007

Character sheet
opis: hmmm

Poremecaji ponasanja Empty
PostajNaslov: Poremecaji ponasanja   Poremecaji ponasanja Icon_minitimesub tra 21, 2007 11:48 pm

- poremecaj ponasaja ogranicen na porodicnu sredinu
- nesocijalizovan poremecaj ponasanja
- socijalizovan poremecaj ponasanja
- poremecaj u vidu protivljenja i prkosa
- nespecifikovan poremecaj ponasanja

Poremecaje ponasanja karakterise ponavljano i trajno prisustvo antisocijalnog, agresivnog i izazivackog ponasanja, Kada je ovako ponasanje ispoljeno u najekstremnijem obliku za pojedinca, svodi se na vece prestupe od socijalno ocekivanog za uzrast i stoga je ozbiljnije od obicnog decjeg nestasluka ili adolescentnog bunta. Izolovane antisocijalne ili kriminalne radnje nisu same po sebi osnova za dijagnozu, koja podrazumeva trajnije obrasce ponasanja.

Karakteristike poremecaja ponasanja takodje mogu biti simptomaticne za druga psihijatrijska stanja.

Poremecaji ponasanja mogu i izvesnim slucajevima da prethode disocijalnom poremecaju licnosti. Poremecaj ponasanja je cesto udruzen sa nepovoljnom psihosocijalnom sredinom, ukljucujuci nezadovoljavajuce porodicne odnose i neuspeh u skoli i cesce se zapaza kod decaka. Njegovo razlikovanje od emocionalnog poremecaja je lako; razdvajanje od hiperaktivnosti je manje jasno i cesto postoji preklapanje.

Dijagnosticka uputstva:
Prosudjivanja o prisustvu poremecaja ponasanja bi trebalo da uzmu u obzir razvojni nivo deteta. Napadi besa, npr., predstavljaju deo normalnog razvoja deteta od 3 godine i njihovo prosto prisustvo ne bi trebalo da bude osnova za postavljanje dijagnoze. Isto tako, narusavanje gradjanskih prava drugih ljudi (kao sto su kriminalna dela) nije u okviru sposobnosti vecine dece od 7 godina te zato nije neophodan dijagnosticki kriterijum za tu starosnu grupu.
Primeri ponasanja na kojima se zasniva dijagnoza ukljucuju sledece: preterane tuce ili zastarivanja; surovost prema drugim ljudima ili zivotinjama; zestoku destruktivnost prema imovini; podmetanje pozara, kradje; ponavljano laganje; izostajanje iz skole i bezanje od kuce; neobicno cesti i teski napadi besa; prkosno provokativno ponasanje i stalna naznacena neposlusnost.
Svaka od navedenih kategorijama ako je naglasna, dovoljna je za dijagnozu, ali izolovani antisocijalni akti to nisu.
Kriterijumi iskljucivanja ukljucuju neuobicajena ali ozbiljna stanja kao sto su shizofrenija, manija, pervazivni rezvojni poremecaj, hirepkineticki poremecaj i depresija. Nije preporucljiva upotreba ove dijagnoze ukoliko gore opisani poremecaj ponasanja traje krace od 6 meseci.

Diferencijalna dijagnoza:
Poremecaj ponasanja se preklapa sa drugim poremecajima. Istovremeno postojanje emocionalnih poremecaja u detinjstvu trebalo bi da vodi ka dijagnozi mesovitog poremecaja ponasanja i emocija. Ako su zadovoljeni kriterijumi i za hiperkineticki poremecaj tada bi to stanje trebalo dijagnostikoovati. Ipak, blazi ili vise situaciono-specificni oblici hiperaktivnosti i nepaznje su uobicajeni kod dece sa poremecajem ponasanja kao i losa samoprocena i manji emocionalni poremecaji; ni jedan od navedenih poremecaja ne iskljucuje dijagnozu.

Iskljucuje se:
- poremcaj ponasanja udruzen sa emocionalnim poremecajima il ihiperkinetickim poremecajima
- poremecaj raspolozenja ( afektivni poremecaj)
- pervazivni razvojni poremecaj
- shizofrenija

- poremecaj ponasaja ogranicen na porodicnu sredinu

Ova kategorija se sastoji od poremecaja ponasanja koji obuhvataju antisocijalno ili agresivno ponasanje (a ne samo suprostavljajuce, prkosno, rusilacko ponasanje) u kojima je izmenjeno ponasanje, u potpunosti ili skoro u potpunosti, ograniceno na kucu i/ili interakcije sa clanovima najuze porodice. Mogu da se jave kradje iz kuce, cesto usmerene na novac ili stvari jedne ili dve odredjne osobe. Ovo moze biti praceno namernim destruktivnim ponasanjem, ponovo cesto usmerenim na odredjene clanove porodice, kao sto je lomljenje igracaka, cepanje odece, grebanje po namestaju ili unistavanje vrednih stvari. Nasilje prma clanovima porodice (ali ne i drugih ) i namerno podmetanje vatre ograniceno na kucu takodje predstavlja podlogu za dijagnozu.

Dijagnosticka uputstva:
Postavljanje dijagnoze zahteva da znacajan poremecaj ponasanja ne postoji izvan porodice i da su socijalni odnosi deteta van porodice u okvirima normalnog.
U vecini slucajeva ovi porodicno specificni poremecaji ponasanja nastaju u kontekstu nekog oblika izrazenog poremecaja odnosa izmedju deteta i jednog ili vise clanova uze porodice. U nekim slucajevima, npr, poremecaj moze nastati u vezi sa konfliktom sa novopridoslim ocuhom ili macehom. Nozoloska vrednost ove kategorije ostaje ne sigurna ali je moguce da ovi visoko situaciono specificni poremecaji ponasanja nemaju opstu losu prognozu kakva se srece kod pervazivnih poremecaja ponasanja.

- nesocijalizovan poremecaj ponasanja

Ovaj tip poremecaja se karakerise kombinacijom trajno prisutnog antisocijalnog ponasanja sa znacajno rasprostranjenim ostecenjem odnosa sa drugom decom.

Dijagnosticka uputstva:
Nedostatak stvarne integracije u grupu vrsnjaka cini kljucnu razliku od "socijalizovanih " poremecaja ponasanja i to predstavlja prvenstvo nad svim ostalim razlikama. POremecaj odnosa sa vrsnjacima je najuocljiviji u vidu izolacije ili odbacivanja, ili nepopularnosti kod ostale dece uz nedostatak bliskih prijatalje ili trajno empatickih, reciprocnih odnosa sa drugima u istoj starosnoj grupi. Odnose sa odraslima najcesce karakterise neslaganje, neprijateljstvo i ozlojedjenost. dobri odnosi sa odraslima mogu da postoje (obicno bez kvaliteta bliskoti i poverljivosti) iako postoje, ne iskljucuju dijagnozu. Prestupnistvo je karakteristicno pojedinacno. Tipicna ponasanja obuhvataju: siledzijetvo, ekscesivne tuce i ( kod starije dece) iznudjivanje ili nasilnicke napade; izrazenu neposlusnost, grubost, nesaradnju i otpor prema autoritetu; jake napade besa i nekontrolisanog gneva; unistavanje imovine, podmetanje pozara i surovost prema drugoj deci i zivotinjama. Ipak pojedina deca se ukljucuju u grupne prestupe. Priroda prestupa je stoga manje vazna u postavljanju dijagnoze od kvaliteta interpersonalnih odnosa. Poremecaj obicno obuhvata sve situacije, ali moze biti najuocljiviji u skoli; specificna vezanost za druge situacije osim za kucu je kompatabilna sa dijagnozom.

Ukljucuju se:
- poremecaji ponasanja, solitarno agresivni tip
- nesocijalizovani agresivni poremecaji


- poremecaj u vidu protivljenja i prkosa

Karakteristika ovog oblika ponasanja je da se vidja kod dece mladje od 9 godina. Definise se prisustvom naznaceno nepokornog, neposlusnog i provokativnog ponasanja uz odsustvo oziljnijih antisocijalnih ili agresivnih akata koji narusavaju zakon ili prava drugih. Mnogi autoriteti smatraju da ovi oblici ponasanja predstavljaju blazi oblik poremecaja ponasanja. Treba biti oprezan prilikom upotrebe ove kategorije narocito kod starije dece. Klinicki znacajni poremecaji ponasanja starije dece su obicno praceni antisocijalnim ili agresivnim ponasanjem koje prevazilazi nepokornost, neposlusnost ili rusilastvo, mada ne tako retko njima moze da prethodi neposlusno i prkosno ponasanje na mladjem uzrastu. Kategorija je ukljucena da odslika svakidasnju dijagnosticku praksu i da olaksa klasifikaciju poremecaja kji se javljaju kod male dece.

Dijagnosticka uputstva:
Osnovna karakteristika ovog poremecaja je oblik trajno negativnog , neprijateljskog, prkosnog, provokativnog i ruilackog ponasanja koje je jasno van normalnih okvira ponasanja za dete istog uzrasta i iste sociokulturne sredine a koje ne ukljucuje ozbiljnija narusavanja prava drugih. Deca sa ovim poremecajima cesto i aktivno prkose zahtevima ili pravilima odraslih namerno uznemiravaju druge ljude. Cesto su skloni da budu gnevni, ozlojedjeni i da se lako naljute na druge ljude koje krive za sopstvene greske ili teskoce.
Uopste oni imaju nisku toleranciju na frustracije i lako se ljute. Tipicno, njihova nepokornost ima provokativni karakter tako da oni zapocinju suprotsavljanja i obicno ispoljavaju preteran nivo grubosti, nekooperativnosti i otpora prema autoritetu.
Cesto je ovakvo ponasanje najuocljivije u interakcijama sa odraslim osobama ili vrsnjacima koje dete dobro poznaje, dok se simptomi poremecaja ne moraju zapaziti tokom klinickog pregleda.
Kljucna razlika od drugih oblika je odsustvo ponasanja koje narusava zakone i bazicna prava drugih, ispoljenog kroz kradje, surovost, zastrasivanje, napastvovanje i destruktivnost. Ipak prkosno nepokorno ponasanje je cesto kod drugih tipova poremecenog ponasanja.

Iskljucuje se:
- poremecaji ponasanja koji ukljucuju otvoreno antisocijalno ili agresivno ponasanje


nespecifikovan poremecaj ponasanja

Ova razidualna kategorija nije preporucljiva i trebalo bi je koristit samo za poremecaje koji ispunjavaju opste kriterijume ali koji nisu specifikovani podvrstom, ili koji ne ispunjavaju kriterijume za bilo koju od posebo oznacenih podvrsta.

Ukljucuju se :
- decji poremecaji ponasanja koji nije drugacije oznacen
- decji poremecaj vladanja koji nije drugacije oznacen

- socijalizovan poremecaj ponasanja

Ova kategorija se primenjuje za poremecaje ponasanja koji obuhvataju stalno antisocijalno ili agresivno ponasanje kod pojedinaca koji su uglavnom dobro integrisani u grupu vrsnjaka.

Dijagnosticka uputstva:
Osnovnu osobinu za razgranicenje pretstavlja postojanje adekvatnih, trejnih, prijateljstava u grupi vrsnjaka. Cesto, grupa vrsnjaka se sastoji od mladih koji su ukljuceni u delinkventne ili antisocijalne aktivnosti. Ipak, ovo nije neophodan zahtev za dijagnozu; dete moze da prioada nedelinkventnoj grupi vrsnjaka pri cemu se njegovo antisocijalno ponasanje odvija izvan ovog konteksta. Ako antisocijalno ponasanje podrazumeva narocito zastrasivanje, mogu da postoje poremeceni odnosi sa zrtvama ili nekom drugom decom. Ponovo pvo ne ometa postavljanje dijagnoze uz postojanje podataka da dete pripada nekog grupi vrsnjaka kojoj je ono lojalno i u okviru koje ostvaruje trajna prijateljstva.
Odnosi sa odraslim autoritetima imaju tendenciju da budu losi ali mogu da postoje i dobri odnosi sa izvesnim odraslim osobama. Emocionalni poremecaji su obicno minimalni. POremecaj ponasanja moze ali ne mora da ukljuci porodicno okruzenje ali ako je ogranicen na kucu to iskljucuje dijagnozu. Cesto je poremecaj najuocljiviji van porodicnog kontekta a specificno ispoljavanje u skoli (ili drugim vanporodicnim okruzenjima) je kompatibilno sa dijagnozom.

Ukljucuje se:
- poremecaj ponasanja, grupni tip
- grupna delinkvencija
- prestupi u kontekstu grupnog pripadnistva
- kradja u drustvu sa ostalima
- izostajanje iz kuce

Iskljucuje se:
- aktivnosti druzine bez manifestnog psihijatrijskog poremecaja
[Vrh] Go down
https://tuznevibracije.editboard.com
 
Poremecaji ponasanja
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» PSIHOTICNI POREMECAJI (PSIHOZE)
» Nepsihoticni poremecaji (nekad NEUROZE)

Permissions in this forum:Ne možeš odgovarati na postove.
 :: tužne vibracije :: Bolesti i ostale zdravstvene teme :: Ostale bolesti-
Forum(o)Bir: