Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPortailGalleryPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Kvantitativni poremećaji pamćenja

Go down 
Autor/icaPoruka
Fjaka
Admin
Fjaka


Female
Broj postova : 606
Age : 58
Localisation : dalmacija
Registration date : 21.04.2007

Kvantitativni poremećaji pamćenja Empty
PostajNaslov: Kvantitativni poremećaji pamćenja   Kvantitativni poremećaji pamćenja Icon_minitimesub tra 28, 2007 1:48 am

Gotovo je nemoguće zamisliti naš duševni život bez pamćenja. Uopće, da li bi duševni život postojao bez sjećanja. Bez pamćenja ne bi bio moguć kontinuitet u normalnom razvoju ličnosti, orijentacija u vremenu i prostoru, prepoznavanje već proživljenih situacija, doživljaja…

Pamćenje je psihička funkcija koja omogućuje da doživljaje koje smo nekada prije doživjeli ponovno dozovemo u svjesno i ponovno to svjesno proživimo. Jednostavan algoritam funkcije pamćenja sastoji se od tri osnovna stupnja: upamćivanje, zadržavanje upamćenog, pozivanje upamćenog u svjesno. Poremećaji pamćenja se klasificiraju u dvije skupine: kvantitativne i kvalitativne.

Kvantitativni poremećaji pamćenja

Hipermnezija
Hipermnezija se definira kao pojačana sposobnost pamćenja određenih događaja, sadržaja i sl. Pojačana sposobnost pamćenja češće je vezana uz afektivno obojena stanja (ugodna sjećanja, ali i neugodna iskustva). Često smo svjedoci da bi i sami htjeli zaboraviti neke neugodne situacije iz vlastitog života, ali upravo intenzivne emocije koje ih prate otežavaju da budu zaboravljene.
Hipermnezija se može javiti tijekom epileptičke aure, delirantnih stanja, stresnim situacijama, kako vidimo stanjima izuzetno stresnima i prijetećima za integritet osobe. Poremećaj u smislu hipermnezije može se javiti i tijekom maničnih epizoda, ali i kod uzimanja nekih droga (halucinogena).

Hipomnezija
Hipomnezija označava smanjenu sposobnost pamćenja. Ona se može javiti u sklopu organski oštećenja CNS-a, i tada se javlja uz druge simptome (hipoviligna pažnja, poremećena orijentacija, promjena psihološkog profila osobe). Ako je hipomnezija selektivna, tj. ako se radi o oslabljenoj mogućnosti sjećanja na neke objekte, sadržaje, osobe, onda je taj poremećaj vjerojatno psihogeno uvjetovan.

Lakunarna amnezija
Ovaj poremećaj je karakteriziran sjećanjima koja su fragmentirana, isjeckana. Pacijent se sjeća samo pojedinih detalja nekog događaja. Poremećaj se češće sreće kod bolesti krvnih žila, pa i onih u mozgu, ili kod delirantnih stanja kada svijest oscilira od većeg od manjeg stadija budnosti.

Retrogradna amnezija
Pojam amnezije označava ne-sjećanje, nemogućnost sjećanja. Retrogradna amnezija odnosi se na vremenski period prije događaja koji je uzrokovao amneziju. To mogu biti trovanje, udarac u glavu, krvarenje u moždano tkivo kod CVI-a.

Anterogradna amnezija
Anterogradna amnezija odnosi se na period koji nastupa kad se osoba nakon nekog kritičnog događaja (npr. trovanje, udarac u glavu, krvarenje u moždano tkivo kod CVI-a) vraća svijesti, ali se nakon nekog vremena ne može sjetiti što se događalo u tom razdoblju.



sa www.medicina.hr
[Vrh] Go down
 
Kvantitativni poremećaji pamćenja
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: tužne vibracije :: Bolesti i ostale zdravstvene teme :: Ostale bolesti-
Forum(o)Bir: